והרי התחזית: תעריפי נסיעה בין עירונית במוניות צפויים לעלות

 

תעריף נסיעה מונית
תעריפי הנסיעה הבינעירונית במוניות צפויה לעלות עד 20%

 

משרד התחבורה: נגיש חוות דעת לוועדת המחירים להעלאת תעריפי הנסיעה הבין עירונית – התעריף לנסיעות של 20-30 ק”מ יעלה ב-20%

 

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה לדיון שעסק בהסדרת פעילות נהגי המוניות. יו”ר הוועדה ביטן הזכיר, כי הוועדה דנה בנושא לפני כשנה אך בשל המלחמה לא טיפלה בכך בשנה האחרונה. הוא הזכיר, כי ביקש ממשרדי האוצר והתחבורה לטפל בכך ושאל האם הייתה התקדמות מאז.

ראש רשות התחבורה הציבורית במשרד התחבורה, עידן מועלם, אמר כי היו מספר פגישות עם נציגי ארגון המוניות ויש הסכמה שיש בעיה בתעריף הבין עירוני ותוך חודש נגיש חוות דעת מקצועית לוועדת המחירים. לדבריו, “ההצעה היא להעלות תעריף לנסיעה בין עירונית ולהקפיא את תוספת המדד בתעריף העירוני”.

 

במצב שנוצר נהגי מוניות לא לוקחים נסיעות בין עירוניות והציבור נפגע, וקרא לקחת גם את זה בחשבון בקבלת ההחלטה.

 

מנהל אגף מוניות והיסעים במשרד התחבורה, אסי סוזנה, הסביר כי החל מהק”מ ה-11 של הנסיעה התעריף יגדל ב-1.75 שקלים. הוא הוסיף כי קשה להגיד כמה יעלה המחיר לכל נסיעה, וציין כי בנסיעה של עד 5 ק”מ המחיר יעלה ב-1.2%, בנסיעה של 5-10 ק”מ יעלה התעריף ב-0.6%, בנסיעה של 10-15 ק”מ יעלה התעריף ב-5% ובנסיעה של 20-30 ק”מ יעלה התעריף ב-20%.

יו”ר איגוד נהגי המוניות, יהודה בר אור, אמר כי היה שיתוף פעולה עם משרד התחבורה והשרה. חבר הנהלת הארגון, יהודה מזרחי, ציין כי האוצר או משרד התחבורה לא עושים טובה לנהגי המוניות, ואמר כי הנהגים הסכימו לוותר על ההצמדה למדד בנסיעות העירוניות.

במהלך הדיון התפתחו ויכוחים סוערים בין נציגים שונים של הענף. יו”ר התאגדות נהגי המוניות בהסתדרות, זוהר גולן, סיפר כי כדי להכניס 10,000-12,000 שקל בחודש, פחות מהשכר הממוצע במשק, הוא נאלץ לעבוד 14 שעות ביום 7 ימים בשבוע. “אנחנו לא יכולים להתפרנס בכבוד, אני מבין שזה לא פופולרי להעלות מחירים אבל אין ברירה”, אמר.

יו”ר התאחדות נהגי המוניות, כפיר בן זינו, טען כי “הענף נהייה בושה וחרפה, יש פה הרבה עסקנים ובינתיים 185 נהגים נרדמו על ההגה בשנה האחרונה כי עבדו שעות ארוכות ועוד 22 נרצחו. נחכה חודש, אבל תבטיחו לנו שזה נגמר. אני 25 שנה נהג מונית וזה המצב הכי גרוע שיכול להיות”, אמר.

יו”ר תנועת העצמאים, אורן בוטא, הוסיף כי הוא מצפה לראות את הסימולציות למרחקים הגדולים יותר, של 30-40 ק”מ.

יושב ראש הוועדה סיכם את הדיון וביקש שוועדת המחירים תסיים את הטיפול בנושא תוך חודש. הוא הוסיף כי ההחלטה על המחיר צריכה להיות על בסיס נתונים, וקרא לפרסם את חוות הדעת כך שהנהגים יוכלו להגיב לה. עוד הוא ציין כי במצב שנוצר נהגי מוניות לא לוקחים נסיעות בין עירוניות והציבור נפגע, וקרא לקחת גם את זה בחשבון בקבלת ההחלטה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *