טור משפט תעבורה: שאלת אמינות מצלמות המהירות – עדכונים

שאלת אמינות מצלמות המהירות עולה שוב ושוב לכותרות – בואו נעשה קצת סדר בדברים

 

אמינות מצלמות מהירות – טור תעבורה ומשפט

תאריך פרסום הכתבה: 18.7.2018
תאריך עריכה: 17.7.2019


בשנים האחרונות הותקנו מאות מצלמות מהירות דיגיטליות בכבישי ישראל. פרויקט הצבת המצלמות, המכונה ‘פרויקט א3’ עלה מאות מיליוני שקלים למדינה ובמסגרתו הותקנו מצלמות למדידת מהירות ואכיפה של עבירת אור אדום בישראל. המצלמות שהותקנו בישראל הן מתוצרת חברת ‘גאטסו’ ההולנדית והן עושות שימוש בטכנולוגיית צילום דיגיטלית ובלולאות מגנטיות המותקנות בכבישים. ההערכות הן שכל מצלמה הכניסה לקופת המדינה מיליוני שקלים בחודש מקנסות תעבורה.

תנאי בסיסי להרשעת נאשמים על בסיס מכשיר מדידה אלקטרוני הוא שאמינות המכשיר הוכחה מעבר לספק סביר והמכשיר הופעל בהתאם להוראות היצרן.

מזה מספר שנים מתנהל בבית המשפט בעכו תיק עקרוני בו נדון עניינם של כמה נאשמים בעבירות מהירות, שכפרו באמינות המצלמות. במסגרת התיק, שמובל על עו”ד תומר גונן ובסיוע של עורכי דין נוספים העוסקים בתעבורה, נדונה שאלת תו התקן שניתן למצלמות המהירות על ידי מכון התקנים הישראלי. מי שהיה חתום על התקן שנתן מכון התקנים הוא המהנדס אילן כרמית, ממלא מקום מנכ”ל מכון התקנים. במסגרת העדויות במשפט, העיד כרמית שנכח בניסויים שנערכו למצלמות אצל היצרן ההולנדי. מאוחר יותר התברר כי הוא לא נכח כלל בניסויים. התיק בבית המשפט בעכו עדיין לא הגיע לסיומו.

אז מה קרה בחודש האחרון?

במסגרת הניסיונות להכשיר בדיעבד את המצלמות ולהוכיח את אמינותן, ערכה משטרת ישראל באמצעות מעבדות הטכניון ניסוי במהלך חודש אפריל 2018. לפי מה שפורסם, הניסוי הראה כי קיימות סטיות מהותיות בין מדידות שונות של מהירויות שנמדדו על יד המצלמות באחוזים ניכרים. בעקבות הניסוי, הורתה פרקליטות המדינה למשטרת ישראל להקפיא את רישום הדוחות לנהגים שנמדדו במצלמות א3.

המשמעות:

המצלמות פועלות ומצלמות עבירות, אולם הדוחות כרגע לא נשלחים לנהגים עד שתתקבל החלטה בעניין. תיקים שנדונים כעת בבתי המשפט לתעבורה נדחים לבקשת המשטרה לחודשים ספטמבר-אוקטובר 2018 עד שתתקבל החלטה סופית בעניינם. יש מספר שופטים בבתי משפט שהורו על מחיקת התיקים האלה. למשטרה יש את הזכות להגיש את התיק שנית אם תתקבל החלטה אחרת. המשטרה פרסמה הנחייה לנהגים שקיבלו דוחות מצלמה כאלה שלא לשלם את הקנסות כרגע. מועד התשלום האחרון בכל הדוחות הפתוחים במערכת נדחה עד 2.9.18 (עדכון – התקופה הוארכה עד 15.10.18)

בשבוע האחרון פרסמה המשטרה כי היא ערכה ניסוי נוסף, בו הוכחה אמינות המצלמות, אולם יש ביקורת קשה מטעם אנשי מקצוע על הניסוי שערכה המשטרה בטענה כי מדובר ב’ספין’ שנועד להסיט את הביקורת מהתנהלות המשטרה בנושא המצלמות.

 

תביעה ייצוגית על הפרק. אמינות מצלמות מהירות


אנסה לענות על כמה שאלות שמתעוררות בעקבות הנחיית פרקליטות המדינה:

אז עכשיו למעשה לא אוכפים עבירות מהירות / אור אדום?
המשמעות של ההנחיה היא הקפאה זמנית של הדוחות. כרגע המצלמות עובדות ומצלמות עבירות, אולם הדוחות בינתיים לא נשלחים לנהגים. זה לא אומר שמותר עכשיו להשתולל על הכבישים כי אין אכיפה. בנוסף, הודיעה משטרת ישראל כי הגבירה את האכיפה באמצעות ממל”ז (לייזר), המופעל ע”י שוטרים. היזהרו.

קיבלתי דו”ח מהירות המבוסס על מדידה של מצלמה בדואר. מה לעשות?
ההנחיה כרגע היא לא לשלם את הדו”ח ולהמתין להודעות שיפורסמו על ידי המשטרה. מועד התשלום האחרון הוקפא כאמור עד 2.9.18.

קיבלתי דו”ח ברירת משפט (קנס) בדואר על עבירת מהירות. האם כדאי לי לבקש להישפט?
התשובה היא מורכבת – כרגע הדוחות מוקפאים עד 2.9.18, אז כרגע לא צריך לעשות דבר. אם לאחר מכן נהג סבור כי לא עבר את העבירה המיוחסת לו בגלל שהמדידה לא אמינה, זכותו לבקש  להישפט בגין העבירה. הבעיה היא שרוב האנשים לא יודעים איך לנהל משפט בעצמם ועלולים לגרום לעצמם נזק. מומלץ להיות מיוצגים בבית המשפט לתעבורה ובכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עו”ד העוסק בתעבורה לפני שמקבלים החלטות.

שילמתי לפני כמה חודשים דו”ח שקיבלתי? האם אקבל את הכסף בחזרה?
לא. ההנחיה היא להקפיא בינתיים דוחות שפתוחים במערכת. מי ששילם דו”ח תעבורה, רואים אותו כמי שהודה בעבירה והורשע ולכן המדינה לא מתכוונת להחזיר כספים או לבטל הרשעות או רישום נקודות בגין העבירות האלה.

לפני כמה חודשים נשפטתי על ידי בית משפט וקיבלתי עונש פסילת רשיון / קנס / פסילה על תנאי. מה דינו של העונש הזה?
על פני ההנחיות, העונשים האלה שניתנו במסגרת גזרי דין של בתי המשפט לא יבוטלו. מי שריצה עונש פסילה או עדיין מרצה פסילה – העונש לא יבוטל.

האם תהיה תביעה ייצוגית כנגד המדינה ומכון התקנים בגלל המצלמות?
יתכן שתהיה. ידוע שיש עורכי דין שמתכוונים להגיש תביעה ייצוגית כנגד המדינה ומכון התקנים בגלל הדוחות שנרשמו והקנסות ששולמו. בכל מקרה, תביעה כזו, אם תהיה, תארך מספר שנים.

*** עדכון: ב-15.10.18 הודיעה משטרת ישראל כי יש בידה חוות דעת של מעבדות הטכניון, המכשירה את אמינות המצלמות, והיא קוראת לנהגים שהקנסות שלהם הוקפאו מאז יוני 2018 לשלם את הדוחות עד 15.11.18. עם זאת, חוות הדעת המדוברת לא הוצגה עד היום (ינואר 2019) בפני איש, לא הוגשה לבית המשפט ולא נבחנה על ידי ערכאה שיפוטית. הדבר עורר ביקורת רבה של סנגורים וגם של שופטים על התנהלות המשטרה. 

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי, ו/או חוות דעת משפטית. בכל מקרה יש להתייעץ עם עו”ד מוסמך על מנת לקבל ייעוץ המותאם לנסיבות המיוחדת ולנתוני המקרה הספציפי וכל מקרה יש לבחון לגופו.

דרור כהנוביץ’ הוא עו”ד העוסק בדיני תעבורה במשרד עורכי דין לאה גולדמן, חובב רכב וכותב בבלוג “אב במשרה מלאה“.

Print this pageEmail this to someoneShare on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Facebook0

22 תגובות

 1. צפריר

  יש לי שאלה. האם ההקפאה חלה גם על בקשות להמרת דו”ח בהתראה?
  לכאורה פיספסתי את האפשרות לבקש המרה של דו”ח בהתראה כי עברו כבר 30 ימים מקבלתו, מצד שני אם אמינות המצלמות מוטלת בספק בקשה המרה כמוה כהודאה בעבירה ולכן אם את התשלום יש להתחיל לבצע רק אחרי ה-2/9 אז למה לא את הגשת הבקשה גם כן?
  יש לי גם בעיה כי את התשלום עלי לבצע עד ה-4/9 כך שאם לא יבוטלו דוחות התנועה שניתנו בשל תיעוד מצלמה ויהיה צריך לשלמם החל מה-2/9, גם אם ניתן יהיה להגיש בקשות להמרה לאזהרה הרי שבקשה אינה עוצרת את מניין הימים לתשלום ולי לא יהיו ימים בהם תוכל הבקשה להיבחן כלל בטרם איאלץ לתשלום או אסתכן בתוספות פיגור.

 2. דרור כהנוביץ'
  דרור כהנוביץ'

  צפריר שלום, באפשרותך לשלוח בקשה להמרה באזהרה. מנסיוני, המשטרה היום כמעט לא ממירה באזהרה עבירות מהירות.

 3. טל

  יש לי כמה שאלות,

  1. איך אני יודעת אם המצלמה שצילמה היא מהסוג הבעייתי עליו דובר?
  2. קיבלתי דוח על 26 קמש מעל המותר, אני לא בטוחה האם להגיש המרה לאזהרה (מעל 5 שנים ללא עבירות) או בקשה הנחה בגלל קושי כלכלי. איך אפשר להגיש את שתי הבקשות? האם לשלוח כבקשה להישפט?

 4. דרור כהנוביץ'
  דרור כהנוביץ'

  טל שלום.
  אם בדוח כתוב שהמצלמה היא מסוג א3, זה הסוג המדובר.
  כרגע יש הודעה על הקפאת הדוחות עד ספטמבר, אז אל תעשי דבר עד שתתקבל החלטה בנושא המצלמות.
  אם תתקבל החלטה, את יכולה לנסות לבקש המרה באזהרה. המשטרה לא מפחיתה קנסות ולא נותנת הנחות. אל תשלחי בקשה להישפט.

 5. דרור כהנוביץ'
  דרור כהנוביץ'

  תשובה לעדי:
  כמדיניות, המשטרה לא ממירה באזהרה עבירה של שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה, כך שלא ימירו את העבירה הזו למרות שאת עומדת בתנאי הוותק.

 6. אמיר

  שלום דרור,
  אחרי 24 שנים על הכביש, זכיתי לקבל את דו”ח התנועה הראשון שלי, שבועיים לפני הקפאת דוחו”ת המהירות ממצלמות א3, יש לי מספר שאלות:
  1. התאריך המדובר חלף (2.9.18) ועדיין לא פורסמה החלטה, מה לעשות בינתיים? התשלום האחרון בדו”ח מהירות שקיבלתי הוא עד 15.9
  2. בתמונה ממצלמת המהירות מופיע גם קטנוע במרחק של כמה מטרים מהרכב שלי, מה הסיכוי שהדו”ח יבוטל במקרה של משפט?

 7. דרור כהנוביץ'
  דרור כהנוביץ'

  אמיר שלום.
  המשטרה פרסמה בשבוע שעבר עדכון שמקפיא את תשלום הדוחות עד 15.10.18.
  לגבי הקטנוע – מערכת א3 יודעת להפיק דוחות גם אם יש יותר מכלי רכב אחד בתמונה

 8. חנא

  קיבלתי דו”ח ממצלמת מהירות בחודש ינואר השנה.
  ביקשתי להמיר את הדו”ח לאזהרה ונדחיתי.
  בינתיים יצאה ההנחיה שמורה על הקפאת דו”חות, אך אני עדיין מקבל התראות תשלום בתוספת פיגורים
  האם עליי לשלם? וגם שהיום אני כבר לא יכול להגיש בקשה להישפט כי עברה חצי שנה.
  מה אני אמור לעשות עם הדו”ח?

 9. דרור כהנוביץ'
  דרור כהנוביץ'

  חנא שלום,
  ההקפאה של תשלום הדוחות, שהוכרזה ב-11.6.18 מתייחסת רק לדוחות פתוחים במערכת, הכוונה לדוחות שמועד התשלום שלהם טרם חלף.
  לפי התיאור שלך, המועד האחרון לתשלום של הדוח שקיבלת כבר חלף והדוח נחשב לתיק סגור במשטרה, שמועבר לטיפול המרכז לגביית קנסות.
  לכן ההקפאה לא חלה עליו ולכן הוא ממשיך לקבל תוספות פיגורים.
  מומלץ לשלם את הדוח כדי למנוע תוספות נוספות.

 10. בר

  תודה רבה לך עו”ד דרור כהנוביץ’ על העזרה והמענה שלך.
  קבלתי דוח מהירות
  ועוד מעט פג מועד הקפאת הדוחות , ורציתי לדעת מה ניתן לעשות האם עליי להגיש ערעור מכיוון שאין שום עדכון ממשטרת ישראל בנושא

  תןדה רבה

 11. דרור כהנוביץ'
  דרור כהנוביץ'

  בר שלום.
  מועד הקפאת הדוחות נקבע כרגע עד 15.10.18.
  לאחר מועד זה אמורה משטרת ישראל לפרסם הודעה מעודכנת.
  אם אצה לך הדרך, אפשר לשלוח בקשה להישפט.

 12. עידן

  היי דרור
  מועד התשלום של הדוח המקורי שקיבלתי הוא 26/10/18
  בין לבין ביקשתי לבטל את הדוח, בקשתי נדחתה וברצוני להישפט. אולם עבר מעל 30 יום מיום הגעת מכתב הדחייה (אך לא עבר המועד האחרון לתשלום עפ”י הדוח המקורי

  האם אני יכול לבקש להישפט עדיין?

 13. דרור כהנוביץ'
  דרור כהנוביץ'

  אלכס שלום,
  המשטרה הודיעה שיש לה חוות דעת שמכשירה את המצלמות וקובעת שהן אמינות והיא קוראת לציבור הנהגים שקיבלו דוחות שהוקפאו לשלם את הדוחות.
  עם זאת, חוות הדעת לא הוצגה עדיין לבית המשפט והמשטרה עצמה אומרת היום שחוות הדעת עוד לא הושלמה. העניין עדיין לא הגיע להכרעה משפטית.

 14. שלמה שחף

  שלום
  קיבלתי דוח מצלמה 3א שבה מופיע שנסעתי במקום 50 נסעתי 73 . הקנס 750 שח . לא זכור לי שבשנתיים האחרונות קיבלתי אזהרה ובכלל אין עברות קודמות. האם כדאי לבקש המרה לאזהרה. ?? האם זה פוגע במשהו במידה ואסורב ? ומה כדאי לעשות אני לחוץ מהנקודות. בתודה

 15. שאול יפרח

  נראה שהמשטרה יצאה מהקפאה ושולחת מחדש את המשכי הדיון למצלמות המהירות.
  א. האם יתכן לאשר בדיעבד (מבחינה משפטית) תקן של מצלמה שלא היה קיים ביום הדוח ?
  ב. האם קיימת תביעה/דיון עקרוני שמאתגר את דוח הטכניון – ככה שאוכל לבקש להמתין להחלטה עקונית בנושא שכן נקבע לי דיון ביולי 19.

 16. דרור כהנוביץ'
  דרור כהנוביץ'

  שאול שלום.
  המשטרה מגישה כתבי אישום על עבירות מהירות המבוססות על מצלמות א3. עם זאת, עד היום צא הציגה המשטרה את חוות הדעת החדשה שלה שמכשירה את נושא המצלמות בפני בית המשפט והסוגיה עדיין לא התבררה

 17. ירון אורן

  קבלתי דוח ממצלמה באפריל 2018, בקשתי להשפט,מאי 2019 זומנתי -התובע לפני הדיון הציע לסיים בקנס ללא נקודות. סרבתי, עדיין אין תיק בכלל. ציין שהגעתי ואמר נראה איך יתפתח, יתכן שיימחק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.